הצעת חוק גיל הנישואין עברה לקריאה שנייה ושלישית

אתמול אישרה ועדת החוקה של הכנסת את הצעת חוק גיל הנישואין!

ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת אישרה אתמול (30.10.13) לקריאה שנייה ושלישית את  הצעת החוק של ח"כ יריב לוין וקבוצת חכי"ם. לפי ההצעה, גיל הנישואין החוקי יעמוד על 18 שנים.

עפ"י החוק הקיים, אדם (גבר ואישה) יכולים להינשא מעת הגיעם לגיל 17. בית המשפט מוסמך להתיר לקטינים להינשא, אף בגיל צעיר יותר מהגיל החוקי. החוק אינו מגביל את גיל הנישואין המינימאלי. נישואין בגיל צעיר ללא היתר בית המשפט, הינה עבירה פלילית שדינה שנתיים מאסר.

הצעת החוק שאושרה אתמול בוועדה, מבקשת לקבוע כי גיל הנישואין המינימאלי יעמוד על 18 שנים. בנסיבות מיוחדות הקשורות בטובת הנער/ה, נסיבות שמצדיקות חריגה מהגיל המוצע, יוסמך בית המשפט להתיר נישואין אף מתחת לגיל 18. לא לפני שבית המשפט ישמע את הנער/ה. ההצעה תגביל את סמכות בית המשפט להתיר נישואין רק מגיל 16 ומעלה.

הצעת החוק נועדה למנוע נישואין בגיל צעיר, כאשר הנער/ה אינם בשלים לקבל החלטה שתשפיע על מהלך חייהם ולעיתים החלטה שאינה מרצונם החופשי.

עוד נקבע בהצעת החוק כי כל הגורמים המעורבים בנושא ידווחו לוועדה על יישומו של החוק. משרד המשפטים ידווח על מספר הבקשות שהוגשו לבתי המשפט, מספר הקטינים שקיבלו היתר נישואין, הנסיבות להיתר, מס' כתבי האישום שהוגשו ופסקי הדין שניתנו בגין עבירה על החוק ומה העונש שהושט על המורשעים. המשרד לשירותי דת ידווח על מס' הקטינים שנישאו. משרד הפנים ידווח על מס' הקטינים שנרשמו בלשכות האוכלוסין. משרד הרווחה ידווח על מס' תסקירי המבחן שהוגשו לבתי המשפט. כמו כן, המשרד לבטחון פנים ידווח על מס' התלונות שהוגשו בגין עבירה על החוק. הטיפול באכיפת החוק יועבר מיחידת התביעות של המשטרה לפרקליטות המדינה.

יצוין, כי הצעת החוק אושרה בקריאה ראשונה כבר בכנסת ה-18. מליאת הכנסת אישרה להחיל דין רציפות על הצעת החוק. וע"כ הוועדה המשיכה בהכנת הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

הצעת החוק תועבר להצבעה ואישור סופי במליאת הכנסת ביום ב' הקרוב (4.11.13).

מדובר בהישג ענקי וגאווה גדולה למרכז רקמן לקידום מעמד האשה מאוניברסיטת בר אילן אשר יזם וקידם את הצעת החוק על בסיס הדוח שהפיק. על פי הדוח, בישראל נישאים בשנה יותר מ- 4500 קטינים, בהם כ- 4000 נערות. כ–500 מהן, נישאות לפני גיל 16. במקרים רבים, משמעות הדבר היא אמהות מוקדמת; הדוח מראה כי יותר מ-500 נערות בשנה יולדות לפני גיל 17, ובעבור 10 אחוז מהן, לא מדובר בלידה ראשונה. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2011 נישאו 4214 נערות ונערים מתחת לגיל 18, כשמחציתם מתחת לגיל 17. עשרה אחוז התחתנו מתחת לגיל 16.

את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת יריב לוין, דב חנין, זהבה גלאון, חנין זועבי וח"כים נוספים.

 

לקריאת הכתבה באתר NRG על הצעת החוק

לקריאת הכתבה באתר הג'רוסלם פוסט על הצעת החוק

לשיתוף:

דווקא עכשיו

דווקא עכשיו