14.6.17: ביום שני 12.6.17 ד"ר גלית שאול – מנכ"לית מרכז רקמן ועו"ד קרן הורוביץ – ראש תחום מדיניות ציבורית וחקיקה השתתפו בדיון בכנסת ביוזמת חה"כ אורלי לוי-אבקסיס, בנושא: גביית מזונות ילדים שאינם משולמים ע"י ההוצאה לפועל.

חוק המזונות (הבטחת תשלום) תשל"ב 1972 מאפשר לילדים אשר אביהם אינו משלם מזונות ילדים בהתאם לפסק הדין לקבל דמי מזונות בסיסים מהמוסד לביטוח לאומי בעוד המשרד לביטוח לאומי גובה בחזרה את הכספים מן האב החייב.

עד לשנת 2014 התנהלה הגבייה של דמי המזונות במוסד לביטוח לאומי ולאחר מכן הועברה לרשות האכיפה והגבייה. נראה כי מאז העברת הגבייה ישנה ירידה באחוז הגבייה מהחייבים, דבר אשר מוביל להשלכות קשות ובראש ובראשונה פוגע בזוכים, הילדים.

מדברי חה"כ אורלי לוי אבקסיס בדיון: "דוח הביטוח הלאומי מ-2013 מצביע על אחוז גבייה של 48% וב-2015 על 32% ככל הנראה בעקבות העברת הגבייה מביטוח לאומי להוצאה לפועל. הירידה פוגעת גם בילדים היות ופסק הדין נותן מזונות מעבר לסכום המצומצם שנותן הביטוח הלאומי. חשוב להבין איפה הכשל. למה מערכת ההוצאה לפועל לא מצליחה, האם יש חוסר בכוח אדם או בעיה בחוק. חשוב לשדר שאנחנו לא נגד האבות אבל שיש אחריות. אחד הרעיונות לתמרוץ הוא ליצור מסלול הקלה במס – להכיר בהוצאת המזונות כהוצאה מוכרת לאנשים שקשה להם לשלם מזונות. כך נקטין את הסכסוך ונאפשר לילדים לקבל את המגיע להם בלי לרסק את האב".

חה"כ לוי אבקסיס בדבריה לנציגת רשות האכיפה והגבייה: "מאחורי כל תיק יש משפחה וילדים. כל תיק שלא מנוהל זו הפקרת ילדים. לא עשיתם עבודתכם, ויתרתם על מאות מיליוני שקלים שאמורים להגיע לילדים כי אם אין גבייה ואתם נותנים את המינימום, 300 מיליוני שקלים אבודים זה אות קין על מצחכם".

אנו קוראות למוסד לביטוח לאומי ולרשות האכיפה והגבייה לבדוק באופן רציני את הסיבות לירידה המשמעותית בגבייה ולפעול לשינוי המצב באופן מיידי.

לנייר העמדה של הקואליציה להבטחת תשלום מזונות ילדים שמרכז רקמן חברה בה, לחצו כאן.

תמונה כנס גביית מזונות

תמונה כנס גביית מזונות 2

תמונה כנס גביית מזונות 3

לשיתוף:

דווקא עכשיו

דווקא עכשיו