15.11.16: אתמול התכנסה הוועדה בראשות חברת הכנסת מירב בן ארי לבחינה נושא מזונות הילדים מביטוח לאומי.

הוועדה הוקמה בעקבות יוזמה של קואליציית הארגונים להבטחת מזונות ילדים: רוח נשית, קבוצת סנגור- אם הבנים ומרכז רקמן. מטרת הוועדה הינה בחינת שינוי חקיקה, שיפסיק למעשה את הגדרת תשלום המזונות כקצבה.
בישיבת הוועדה השתתפו מטעם מרכז רקמן ד"ר גלית שאול, מנכ"לית המרכז, ועו"ד קרן הורוביץ, ראש תחום חקיקה ומדיניות ציבורית.

במסגרת הדיון עלו הסוגיות הבעייתיות בחוק החדש: ביטול ההטבה של מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) לטובת מימון שיפור התנאים במנגנון הבטחת ההכנסה והשפעת הביטול על הנשים. כמו כן, עלתה לדיון הצעת הקואליציה להבטחת מזונות הילדים לפטור את אוכלוסיית הנשים מקבלות המזונות דרך ביטוח לאומי מהקיזוז בהכנסה למשך 5 שנים לצורך שיקום מצבם של האישה, הגבר והילדים. הצעה זו כבר תורגמה להצעת חוק והונחה על שולחן הכנסת לפני כשנה על ידי ח"כ מרב בן ארי.

ד"ר גלית שאול אמרה בישיבה כי חייבים למצוא פתרון שיפריד בין מזונות ילדים מביטוח לאומי לבין הכנסת האישה, לאור העובדה שמדובר בילדים שיש להם אב שמחויב לזון אותם על פי פסק דין של ערכאה משפטית מוסמכת. המדינה בהקשר זה נותנת לילדים אלו רשת בטחון עד שהאב ישלם את חובו כלפיהם. לא מדובר בקצבה.

בישיבה נכחו נשים גרושות שהציגו את סיפוריהן האישיים, וכן נכחו חה"כ עליזה לביא, חה"כ מיכאל מלכיאור, חה"כ חנין זועבי וכמובן יו"ר הוועדה חה"כ מירב בן ארי.

אנו תקווה כי הישיבה תוביל לתיקון הנדרש בחקיקה, כך שתיפתר בעיית האמהות הגרושות שילדיהן זכאים למזונות מביטוח לאומי, וזאת בלי לפגוע בכיסן של אותן אמהות במקומות אחרים, כדי לממן את אותו התיקון.

 

collage

 

לשיתוף:

דווקא עכשיו

דווקא עכשיו